WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

Człowiek w nowych mediach

CIVITAS CHRISTIANA
Internet, media społecznościowe i związane z nimi zagrożenia były tematem dyskusji zorganizowanej przez olsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Media społecznościowe, vlogi, blogi, internetowe komunikatory i czaty. Tak zwane nowe media to z pewnością przyszłość przesyłu informacji. Mogą one ułatwiać komunikację, ale zarazem nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. „Na pewno jest ryzyko uzależnienia, jeżeli będziemy często korzystać, to możemy się zmienić, ludzie, którzy nie otwierają się na społeczeństwo, siedzą w Internecie, nie rozwijają się” - uważa Zofia Chmielewska, uczennica XIII LO im. Świętej Rodziny w Olsztynie. „Uważam, że w naszej grupie wiekowej najczęściej występują takie zagrożenia, ponieważ jesteśmy narażeni na nie ze względu na częste przebywanie w sieci” - dodaje jej szkolny kolega Krzysztof Gałaszewski.

Stąd debata „Współczesny człowiek w nowych mediach . Szanse i zagrożenia”, zorganizowana przez Olsztyński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. „Święty Jan Paweł II nie miał wątpliwości, że Internet jest doskonałym forum głoszenia Ewangelii, a przez to sposobem jej promocji, natomiast papież Franciszek uważa, że nowe media społecznościowe są doskonałym narzędziem krzewienia komunikacji interpersonalnej” - podkreśla Aneta Kowalska-Siedlecka, zastępca dyrektora olsztyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

To, co widać częściej, to jednak zagrożenia. „Z badań wynika, że wśród młodzieży między 12. a 17. rokiem życia około 57% doświadczyło przemocy z użyciem mediów elektronicznych. My często mówimy o najbardziej dramatycznych w skutkach sytuacjach, ale warto pamiętać, że każdy taki akt niesie za sobą skutki niektóre daleko idące” - podkreśla dr Joanna Frankowiak z Wydziału Nauk Społecznych UWM.