WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

ZBADAĆ NASIENIE

IRZiBŻ PAN
Przyglądamy się pracy naukowców z Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

To co widać pod tym mikroskopem to tylko ułamek obszernych badań, które mają ogromne znaczenie w komercyjnej hodowli zwierząt, ale także w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Zespół profesora Andrzeja Ciereszki zajmuje się oznaczaniem białek w nasieniu ryb i ptaków. Naukowcy identyfikują proteiny wchodzące w skład plazmy nasienia, bez których przetrwanie plemników byłoby niemożliwe. W przyszłości pozwoli to identyfikować najlepsze samce rozpłodowe, a także ułatwi rozpoznawanie dysfunkcji utrudniających rozmnażanie. Olsztyńscy naukowcy wykorzystują nowoczesne metody badawcze.

-  Metody, które są ukierunkowane są na zbadanie zakresu składu białkowego plemników i plazmy nasiennej, zidentyfikowaliśmy ponad 350 białek nasienia pstrąga oraz 530 z nasienia karpia - tłumaczy prof. ANDRZEJ CIERESZKO - KIEROWNIK ZAKŁADU BIOLOGII GAMET I ZARODKA IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE. 

Jedną z takich metod jest proteomika, która pozwala jednocześnie poddać analizie nawet kilka tysięcy białek.

- Badanie białek jest wiarygodnym obrazem tego, co faktycznie dzieje się w komórce w danym stanie fizjologicznym . Co tu się dziej?  Obserwujemy maszynę, która automatycznie wycina spoty białkowe z żelu i umieszcza w mikropłytkach, potem one są umieszczone w innej maszynie i trawione - informuje AGNIESZKA MOSTEK - ZAKŁAD BIOLOGII GAMET I ZARODKA IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE. 

Zespół z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk wyselekcjonował, scharakteryzował i opisał między innymi białka istotne dla metabolizmu plemników, ich ochrony przed bakteriami oraz uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Pozwala to dogłębniej poznać mechanizmy fizjologiczne odpowiedzialne za funkcjonowanie układu rozrodczego, ruchliwość plemników czy zdolność zapładniającą.

- Nasienie badanych gatunków jest utrwalane w procesie kriokonserwacji, który zespół profesora Ciereszki stale udoskonala. Szacuje się, że tak przechowywane nasienie będzie zdolne do zapłodnienia nawet po 3 tysiącach lat - dr JOANNA NYNCA - ZAKŁAD BIOLOGII GAMET I ZARODKA IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE.