WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

UWM popularyzatorem nauki

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Działalność uniwersytetów to nie tylko kształcenie studentów. Uczelnie robią wiele, by popularyzować naukę. Jednym z najlepszych popularyzatorów jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Kształcenie studentów i prowadzenie badań naukowych – to podstawowe zadania uniwersytetów. Ale pełnią one jeszcze jedną funkcję – popularyzują naukę. Promocja nauki to mocna strona Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnia 3 razy zdobywała 3. miejsce w Polsce w plebiscycie na najlepszego popularyzatora nauki organizowanym wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

UWM od 20 lat jest głównym organizatorem wrześniowych Dni Nauki i Sztuki. To najbardziej masowa impreza promująca naukę w regionie. Trwa zazwyczaj 3-4 dni i uczestniczą w niej tysiące osób. Liczne pokazy, wykłady i ćwiczenia skierowane są zarówno do młodych, jak i starszych mieszkańców regionu.

Noc Biologów to impreza promującą nauki przyrodnicze. Odbywa się zawsze na początku stycznia. Ze względu na dużą liczbę chętnych, głównie ze szkół, Noc Biologów zaczyna się już przed południem. Atrakcyjna forma zajęć, możliwość przeprowadzania eksperymentów  to magnes przyciągający całe rzesze odwiedzających – i to nie tylko z Olsztyna, ale nawet z odległych miejscowości.

W ślady biologów poszli humaniści. Od kilku lat organizują Czwartki Humanistów, kierowane do uczniów szkól średnich. Nauczyciele akademiccy przestawiają wybrane zagadnienia z literatury, gramatyki języka polskiego oraz  kulturoznawstwa. Czwartki Humanistów zdobyły taka popularność, że bez wcześniejszych zapisów nie sposób się na nie dostać. Pomysł UWM zapożyczyły inne uczelnie w Polsce.

Inna inicjatywa Wydziału Humanistycznego to „Zakuwanie na humanie”. Nauczyciele akademiccy pomagają maturzystom przygotować się do matury z języka polskiego. Zainteresowanie zakuwaniem jest ogromne.

Popularyzacją nauki zajęli się także matematycy. W czasie ferii zimowych organizują akcję „Ekspresem do matury”. To tygodniowy kurs przygotowujący do egzaminu maturalnego z matematyki. Zainteresowanie ekspresem znacznie przekracza pojemność wydziałowych auli.

Stałej popularyzacji nauki wśród najmłodszych służy natomiast Uniwersytet Dzieci. Jego Kadra to pracownicy UWM, a zajęcia odbywają się na w uniwersyteckim kampusie.

W marcu 2019 roku rozpoczęła się budowa Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM. Będzie to obiekt o powierzchni ok. 4000 m kw. Będzie podejmować działania na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Szacowany koszt całego zadania to ok. 33 mln zł. Na realizację tej inwestycji UWM otrzymał ponad 16,6 mln złotych unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, reszta to środki własne uczelni. Pierwszych gości Centrum przyjmie w pierwszym kwartale 2021 roku.