WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

Jedne studia - dwa dyplomy

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Wymiany studenckie od lat przyciągają żaków. Dzięki nim mają oni szansę zdobyć dwa dyplomy ukończenia wyższej uczelni, a także zdobyć doświadczenie językowe i poznać inne kraje i ich kultury.

Podwójny dyplom ukończenia studiów to klucz, który otwiera wiele drzwi. Co zrobić, aby taki dyplom uzyskać? Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oferuje wymiany studenckie, dzięki którym studenci mogą poznać metody nauczania za granicą, a po powrocie śmiało wkroczyć na rynek pracy. „Wkładamy taki sam wkład, jak studenci standardowych studiów, ale wynikiem są dwa dyplomy, z tego Uniwersytetu i z Uniwersytetu w Offenburgu” - mówi Arkadiusz Zakrzewski, student Wydziału Nauki o Żywności UWM. Ważny jest przy tym aspekt czysto naukowy, ale nie tylko. „Na uczelni w Offenburgu uczestniczyłam w wielu przedsięwzięciach kulturowych, w których poszczególne grupy przedstawiały kulturę i kuchnię swoich krajów, uczestniczyłam także w wielu wycieczkach organizowanych przez uczelnię, między innymi na jarmarki bożonarodzeniowe oraz na śnieżny wypoczynek w Oberstdorfie” - dodaje Magdalena Zaborowska, studentka Wydziału Nauk o Środowisku UWM.

Kierunek Inżynieria Środowiska, działający na Wydziale Nauk o Środowisku UWM, oferuje trzy specjalności przygotowane z myślą o kształceniu przy współpracy z uczelnią zagraniczną. Od lat są to Process Engineering i Environmental Protection, w tym roku doszła też specjalność Biotechnology. „W lutym każdego roku odbywa się rekrutacja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Studenci z Polski oraz studenci, którzy przyjeżdżają z Niemiec, rozpoczynają zajęcia w marcu i jest to pierwszy semestr realizowany w Olsztynie. Kolejny realizowany jest w Offenburgu, natomiast trzeci, poświęcony pracy magisterskiej, realizują studenci w zależności od preferencji, na jednej lub na drugiej uczelni” - informuje dr hab. inż. Katarzyna Bernat z Katedry biotechnologii w ochronie środowiska Wydziału Nauk o Środowisku UWM.

Przy współpracy z Uniwersytetem w Offenburgu działa także kierunek Inżynieria Żywności na Wydziale Nauki o Żywności. „Studenci pogłębiają wiedzę na temat inżynierii i przetwórstwa żywności, technik innowacyjnych, również w ramach tego kierunku przewidywane są takie wizyty studyjne w zakładach przetwórstwa spożywczego, zapraszani są również specjaliści z firm zewnętrznych, którzy przedstawiają innowacyjne techniki i technologie stosowane w przetwórstwie spożywczym” - mówi dr inż. Adrianna Łobacz z Katedry mleczarstwa i zarządzania jakością na Wydziale Nauki o Żywności UWM.

Studia dają również kompleksowe przygotowanie językowe, w tym także umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym.