Spręcowo to niewielka miejscowość w gminie Dywity. Przedstawiciele lokalnej społeczności dbają o szerzenie kultury warmińskiej, a robią to niezależnie od wieku! Jedną z takich inicjatyw, kultywujących tradycję regionu u najmłodszych, jest Zespół Pieśni i Tańca „Spręcowia”, działający przy Szkole Podstawowej imienia księdza Walentego Barczewskiego. „Pomysł narodził się z potrzeby chwili, jak to zwykle bywa. Organizowaliśmy 50-lecie szkoły w 1996 roku. Zaczęliśmy uczyć nasze dzieci tańców warmińskich, nieudolnie podpatrując inne zespoły, wykorzystując muzykę na razie z taśm magnetofonowych, bo też nie mieliśmy muzyka, który by nam na żywo przygrał” – wspomina Irena Palmowska, założycielka zespołu „Spręcowia”, dyrektor Szkoły Podstawowej w Spręcowie w latach 1988 – 2010.
Kostiumy uszyli sami, z pomocą mam. Dzięki temu zespół „Spręcowia” zaprezentował się przed szerszą publicznością. Pierwsze sukcesy, zaangażowanie nauczycieli i rodziców, ale przede wszystkim radość i zapał dzieci stały się motywacją do kontynuowania działalności zespołu. „Najczęściej garną się do tańca najmłodsi i tutaj szykujemy sobie zawsze na samym początku taką grupę, taki trzon całego zespołu, w tej chwili mamy taką grupkę akurat z klasy piątej, oni od zerówki ćwiczą, rozwijają się. I myślę, że z biegiem lat będą dalej chciały tańczyć i śpiewać po warmińsku” – mówi Magdalena Wrzosek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Spręcowie.
Próby zespołu odbywają się raz w tygodniu. Dzieci podzielone są na grupy wiekowe, a poziom choreografii jest dopasowany do ich aktualnych możliwości. Część z nich gra na instrumentach perkusyjnych. Grupa akompaniująca spełnia bardzo ważne zadanie – to oni przygotowują muzykę, „dogrywają się” z tancerzami i wokalistami.
Członkostwo w Zespole Pieśni i Tańca to przede wszystkim doskonała przygoda i wprowadzenie w życie dzieci propozycji nowego hobby. Najczęściej śpiewane piosenki to „Spręcowianka”, „W moim ogródeczku”, „Pod borem, pod lasem”. A najczęściej wykonywane tańce to wilk, pofajdok, kosejder, baba, baran, szota, czy chodzony.
Dziś pieczę finansową nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie „Aktywne Spręcowo”. Grupa poprzez stowarzyszenie realizuje zadanie publiczne, polegające na promocji kultury, tańca i piosenek warmińskich. Członkowie zespołu współpracują z innymi organizacjami i zespołami, aby realizować nowe przedsięwzięcia. Przykładem takiego działania jest inicjatywa odzwierciedlenia tradycji związanych z zaślubinami, zatytułowana „Warmińskie Wesele”. „Zrzeszyliśmy całą wieś, nas, Spręcowiaków, dzieci, które występują w zespole „Spręcowia” i wspólnie razem zrobiliśmy prawdziwe wesele, w którym zaproszeni goście, razem z nami siedzieli przy stołach, my występowaliśmy, stawialiśmy jedzenie na te stoły, napitek, także odbywało się tak, jak na prawdziwym weselu” – relacjonuje Agnieszka Walentynowicz, przedstawicielka grupy „Spręcobabki”.
Członkostwo w zespole to nie tylko występy, śpiew i taniec, ale przede wszystkim integracja młodych ludzi z całą społecznością lokalną i udział w wielu ciekawych inicjatywach.