WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

Niezwykłe losy książki

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 101 w Olsztynie mieli okazję poznać losy profesora Jana Włodka i jego księgozbiorów. Wszystko za sprawą wykładu, który dla dzieci i młodzieży przygotował olsztyński Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Jak kiedyś podpisywano książki? Czym jest tajemniczy exlibris i jak dzięki niemu odtworzono losy uznanego polskiego agronoma, profesora Jana Włodka? Niezwykłą historię książek i ich właściciela uczniom Szkoły Podstawowej nr 101 w Olsztynie opowiedziała doktor Anna Bujko, kierownik biblioteki Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. „Chcę pokazać dzieciom, jaka historia w tych książkach jest zapisana, chcę pokazać im to na przykładzie życiorysu, bo mnie prowadząc te badania udało się odtworzyć życiorys i to właśnie chcę pokazać” – mówi dr Bujko.

Tego typu spotkania mają wiele walorów edukacyjnych. Dla dzieci i młodzieży to możliwość poznania ekspertów, ludzi ze świata nauki, okazja do zadawania pytań, pogłębiania swojej wiedzy. Ważny jest również temat spotkania. „Książka, sam temat jest bardzo, bardzo istotny w dobie tak szybkiej informacji przekazywanej przez nośniki elektroniczne to, że wracamy do książek, do tego, jak one były tworzone, że znów poczują zapach książek, że biblioteki się uaktywniły” – podkreśla Izabela Złotkowska, dyrektor Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 101 w Olsztynie.

Historia Jana Włodka zapadła w pamięć młodym słuchaczom. „Były przedstawione jego stare dzieje i exlibrisy też były bardzo ładne, te jego przedstawione exlibrisy, które były zawarte w jego księgach też wywarły wrażenie na mnie duże” – mówi Tymon. „Przede wszystkim bardzo ciekawe było o naszej warmińskiej historii, warmińsko-mazurskiej. To jest bardzo ważne, żeby znać lokalne dzieje” – dodaje Kalina.

Ważnym punktem spotkania było ogłoszenie konkursu na szkolny exlibris. „Takim naszym trochę marzeniem jest to, aby każda szkoła w zasadzie miała taki exlibris, właśnie wyłoniony w drodze konkursu, bo to angażuje i nauczycieli, ale przede wszystkim dzieci. Jest to pierwsza szkoła, jesteśmy bardzo podekscytowani” – mówi dr Anna Bujko. Na laureata konkursu czeka atrakcyjna nagroda.