WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY DĄBRÓWNO

Nowa sieć kanalizacyjna w Witówku

GMINA JEDWABNO
Gmina Jedwabno zakończyła budowę sieci wodno-kanalizacyjnej ze wsi Dzierzki do Witówka.

Kolejni mieszkańcy gminy Jedwabno mają powody do zadowolenia. Zakończono budowę nowej sieci wodno-kanalizacyjnej ze wsi Dzierzki do Witówka. „Będziemy mieli wreszcie wodę bieżącą i dobrą, i kanalizacja przede wszystkim, bo to najważniejsze u nas było” – mówi Sylwia Salamońska, sołtys wsi Witówko.

W ramach inwestycji powstała sieć wodociągowa o długości prawie 4,2 km. Wybudowano też ponad 3-kilometrową sieć kanalizacyjną wraz z czterema przepompowniami oraz hydranty przeciwpożarowe. Instalacje są już na etapie odbiorów. „Nie można było narzekać na firmę, nie było żadnych problemów, wszystko sprawnie poszło. Jak się powiedziało, że jakieś małe zmiany, chodnik nie przekuwali, nie przebijali się pod spodem, także można było wytrzymać, nie utrudniali drogi” – przyznaje Marek Kołakowski, mieszkaniec Witówka. „Mieszkańcy są już wyposażeni w wodomierze do poboru wody, a także w studzienki kanalizacyjne w ilości 26 sztuk, tak więc jesteśmy już na etapie końcowym odbiorów inwestycji” – informuje Mariusz Kulas, kierownik referatu rozwoju i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Jedwabnie.

Witówko szybko się rozwija. Wieś położona na terenie leśnym jest coraz częściej wybierana do zamieszkania jako alternatywa do położonego kilka kilometrów dalej zagłębia turystycznego gminy Jedwabno, czyli miejscowości Narty, Warchały i Brajniki. „W odległości 2 kilometrów, w lesie, jest już granica gminy. To jest ostatnia miejscowość w tym kierunku akurat, która została nam do zwodociągowania i skanalizowania, i to właśnie się udało. Kończymy tę inwestycję i za chwilę ogłaszamy przetarg na budowę drogi asfaltowej, bo w tej miejscowości, jako praktycznie ostatniej nie mieliśmy jeszcze normalnej drogi asfaltowej” – zapowiada Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Budowa sieci na odcinku Dzierzki-Witówko kosztowała 2,25 mln złotych. Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniosło 1,023 mln złotych.